Lebanese Evangelical School Tyre race results

The Lebanese Evangelical School- Tyre organised today its annual race that took place in Tyre streets. 8 schools participated in the event: Tyre Mixed School, Antonins Baabda, Amelieh School Tyre, Evangelical School Tyre, School Rehab Zahra, Sainte Famille Wadi Chahrour, Cadmous School Tyre, Star College.

The results came as following:

2006-2007 females category
1. Sawsan Zain – Amelieh School
2. Khadija al-Haj Ali – School Rehab Zahra
3. Zainab Farhood – Amelieh School
4. Yara Camel- Evangelical School
5. Rim Maaz -Amelieh School

2006-2007 males category
1. Mohammed Izz al-Din – Amelieh School
2. Jean-Paul Abi Khalil – Antonins Baabda
3. Ibrahim Haidar – Antonins Baabda
4. Asad Habib – Amelieh School
5. Ali Qrayani – Amelieh School

2004-2005 females category
1. Osraa Izz al-Din – Amelieh School
2. Zahra Ezzeddine – Amelieh School
3. Mira Shalhoub – Amelieh School
4. Jana Kreign – Evangelical School
5. Howrah Izz al-Din – School Rehab Zahra

2004-2005 males category
1. Hussein Abu Bakr bin Yahya al-Suli – Amelieh School
2. Hussein Ismail – Antonins Baabda
3. Christopher Anton – Antonins Baabda
4. Elie Al haj Mousa – Antonins Baabda
5. Fadi al-Haj Moussa – Antonins Baabda

2002-2003 class females category
1. Joya Feghali – Sainte Famille Wadi Chahrour
2. Ghadeer Achrak – Amelieh School
3. Reem Al-Laban – Amelieh School
4. Hanin Madani – School Rehab Zahra
5. Yola Bzona – Amelieh School

2002-2003 males category
1. Anthony Feghali – Sainte Famille Wadi Chahrour
2. Kevin Zoghby – Antonins Baabda
3. Rawad Safi al-Din – Amelieh School
4. Iyad Halib – Amelieh School
5. Ali Safi al-Din – Tyre mixed school

2000-2001 females category
1. Gia Mteirek – Cadmus School
2. Tia Albirdan – Cadmus School
3. Bushra Zain – Amelieh School
4. immortality Arabs – School Rehab Zahra
5. Duaa Badawi – School Rehab Zahra

2000-2001 males category
1. Al montaser Hamlat – Cadmus School
2. Hussein Kassab – Cadmus School
3. Joseph Abi Farah – Antonins Baabda
4. Ahmed Mteirek – Cadmus School
5. Ali Mhanna – Tyre mixed school

1998-1999 females category
1. Nour Chehab – Antonins Baabda
2. Mary Wakim – Antonins Baabda
3. Mary Al birdan – Tyre mixed school
4. Tamara Awada – Antonins  Baabda
5. Natalie Baher – Tyre mixed school

1998-1999 males category
1. Ahmed Shore – Evangelical School
2. Ahmed Mohsen -Cadmous School
3. Ahmed Al birdan – Tyre mixed school
4. Charbel Merheb – Antonins  Baabda
5. Tarek Abu Issa – Antonins Baabda

Article by: Tamara Awada